Meiliserver
Synology MailPlus hoiab kogu meilinduse kindlalt kontrolli all.
Kuigi e-posti saab praegu hoida ka erinevates pilveteenustes, soovivad paljud firmad hoida seda olulist infokanalit pigem enda juures. Synology pakub selleks võimsa tööriista – MailPlus Serveri, mida täiendavad ilusad ja lihtsad veebi- ja mobiilikliendid.
Kellele ja miks?
Uuringutulemuste põhjal soovivad ligi 71% ettevõtetest hoida meiliteenuse enda juures ja kasutada privaatpilve. Synology MailPlus Server sobib selleks hästi, kui kasutajaid on kuni 150. Võimalik on luua ka suuremaid lahendusi, kui ühendada mitu Synology NAS-i, samas alla kümne kasutajaga võib omaette meiliserver olla juba liiga võimas lahendus. Arvestades ettevõtte kulusid 15 kasutajaga meiliteenusele võib öelda, et kolme aasta jooksul tuleb Synology lahendus ligi poole odavam kui näiteks Google Apps. Samas on võimalik Synology mahtu alati vastavalt vajadusele suurendada ning lisakuluks on siis vaid kõvaketaste hind.
Hind on üks olulisemaid eeliseid Synology meililahendusel, sest samasuguse ärikriitilisuse taseme ja jõudlusega lahendused on traditsiooniliselt olnud pea suurusjärgu võrra kallimad.
Kui kasutusel on juba praegune Synology Mail Server, siis MailPlusi peale üleminek sellelt käib väga lihtsalt: kõik andmed tõstetakse uude ja võimalusterohkemasse serverisse ümber automaatselt.
Ülekolimise kuus head põhjust
Senisest Mail Serverist ja veebipõhisest e-posti kliendist uue peale ülekolimiseks on kuus head põhjust:
- MailPlus toetab nii veebipõhist kui mobiiliklienti
- paranenud on meiliserveri turvalisus
- toetab märksõnaotsingut kogu postkasti ulatuses – e-kirja pealkirjas, sisus ja lisandite nimedes
- aitab vältida olulise ja salajase info leket väljaspoole vastavate filtrite ja käitumisjuhiste abil (näiteks krediitkaardinumbrite või finantsandmete saatmise blokeerimine)
- kättesaadavus ja töökindlus on ärikasutajate kõrgetele nõudmistele vastavad – selle tagab vajadusel mitmes seadmes töötav veakindel dubleerimislahendus, kus ümberlülitamine ühelt seadmelt teisele kestab vaid sekundeid
- probleemivaba e-posti migreerimine teistest süsteemidest: kas Mail Serverist või muudest teenustest MailPlus Serverisse
Veel olulisi uuendusi leiab lisavõimalustest, mida meiliserver pakub: näiteks on pahavara ja viiruste eest postkastid kaitstud tänu integreeritud Google Safebrowsing´u teenusele, mis võrdleb veebiaadresse miljonite andmebaasi kantud ohtlike lehekülgede aadressidega. SaneSecurity kontrollib aga meili-lisandeid sadade tuhandete viirusesignatuuride suhtes. Olemasolevale kaitsele lisaks võib luua ka oma spämmiliste, kuhu kantakse märksõnad, mis tõenäoliselt on esindatud rämpspostikirjades. Turvaliste saatjate suhtes neid filtreid ei rakendata.
Kuidas paigaldada?
Synology MailPlus Serveri paigaldamine nõuab veidi eelteadmisi domeenide seadistamisest ja sellest, kuidas elektronpost toimib. Kuigi teadlikum kasutaja suudaks selle paigaldada ka omale koju, on MailPlus Server eelkõige mõeldud siiski firmadele, millel on kasutada staatiline IP aadress, äriklassi internetiühendus ja kogemustega süsteemiadministraator või IT-spetsialist. Meiliteenuse jaoks on vaja Synology NAS-i installida MailPlus Server, MailPlus ja Perl.
MailPlus Server – mida vaja?
Vaja on meiliteenuse käivitamiseks muidugi Synology Diskstationit, millel peab olema vähemalt 2 GB mälu ja operatsioonisüsteemiks vähemalt DSM 6.0. Kui olemasoleval seadmel on mälu vähem, siis tuleb seda juurde lisada, mis osade mudelite puhul on võimalik. Seadmetel, kuhu mälu ei saa lisada ja selle hulk on väiksem, saab kasutada vaid vanema põlvkonna meiliserverit Mail Server.
Synology Diskstation peab asuma staatilisel IP-aadressil, mille võib ome interneti teenusepakkujalt tellida, samuti on vajalik suunata domeeni meilidega seotud kirjed oma serveri IP aadressile ja teha ära muud vajalikud seadistused, mis meiliserveri tööks hädavajalikud.
Põhitöö e-kirjade saatmisel ja vastuvõtul teeb ära SMTP server. Enamus internetiteenuse pakkujaid ei võta aga tundmatutelt domeenidelt kirju vastu, seega võib vaja minna mõnda tunnustatud SMTP serverit. Tavaliselt sobib selleks internetiteenuse pakkuja enda SMTP server, mille saab kirjade saatmiseks seadistada MailPlus serveris kui releeteenuse (SMTP Relay).
Selleks, et e-kirju saaks lugeda ka mobiili või sülearvutiga, tuleb lubada POP3- ja IMAP-teenused. Kui Synology NAS asub tulemüüri või ruuteri taga, tuleb avada järgmised pordid: 25 (SMTP), 110 (POP3), 143 (IMAP), 993 (IMAP üle SSL-i või TLS-i), 995 (POP3 üle SSL-i või TLS-i).
Administraatorite jaoks on MailPlus Serveril pakkuda täielikku ülevaadet meililiiklusest, samuti saab seadistada kõikvõimalikke filtreid ja reegleid.
Kõige üldisemalt serveri staatuse lehelt saab ülevaate, kas spämmifilter, antiviirus, põhiserver ja MailPlusi klient on töökorras ning kui palju ressurssi on kasutatud protsessorist, mälust ja võrguühendusest.
Igapäevaselt võib lasta ka meiliserveri statistika e-posti aadressile saata.
MailPlus Serveriga saab enda juures serveris hoida kogu meilindust ja seadistada kõike just nii, nagu ettevõtte jaoks vaja. Privaatses Synology NAS-i pilves võib salvestada just sellises mahus postkaste, nagu vaja – hankida tuleb vaid õige võimekusega salvestusseade ja lisada vajaliku suurusega kõvakettad. Kui vaja suurema jõudlusega lahendust, on võimalik meiliteenust hoida koormust jagades ka mitmes Synology seadmes, tagades samas töökindluse: kui ühe seadmega midagi juhtub, jätkab teine kohe tööd.
MailPlusi veebiklient – ilus ja tuttav
MailPlusi veebikliendiga oskab erinevalt MailPlus Serverist, mis on keerukam ümber käia igaüks – selle seadistamine on lihtne ja kasutusloogika sarnaneb paljude jaoks tuttavale Gmaili postkastile.
Lisaks oma meiliserveri kontole saab MailPlusi veebikliendile lisada ka teiste teenuste postkaste. Nii on võimalik ühes kohas hoida kõiki oma e-kirju olenemata teenusepakkujast. Samas asuvad salvestatud kirjad turvalises kohas – Synology salvestusseadmes.
Synology MailPlus pakub kirjadega tööks piiramatult märgendamisvõimalusi ja nutikat otsimist. Kirju on võimalik ka Synologysse eraldi failidena salvestada. Samuti saab e-kirja välja saates lisandina kaasa panna Synology NAS-is asuvaid faile.
Kirja saates veebikliendi kaudu on võimalik lisada saajaid nii TO, CC kui BCC väljadele, MailPlusil on olemas kontaktide andmebaas, kust saab võtta varem salvestatud aadresse ja teha otsingut. Tekstiredigeerimise aknas leiduvad elementaarsed võimalused kirja kujundamiseks, salvestada saab ka signatuuri, mille hiljem mõne hiireklõpsuga e-kirja lõppu lisada. Väljasaatmise võib teha viivitusega, et jõuaks vajadusel ümber mõelda ja “saadetud” kirja tagasi kutsuda.
Pooleliolevat e-kirja salvestatakse MailPlusis automaatselt lühikeste ajavahemike järel, et netikatkestuse või arvutiprobleemi korral sisestatud tekstid kaduma ei läheks.
Muidugi saab ka veebipõhise meilikliendi välimust muuta, nagu näha ülalolevalt pildilt: valikus on esialgu kolm põhikujundust, kuid nende hulk suureneb peagi. Põhikujunduste juures saab muuta taustapilti, heledust ja plokkide läbipaistvust, seadistades postkasti võimalikult oma maitsele vastavaks.
Litsentsid – viis tasuta, ülejäänud väikese tasu eest
Igal Synology omanikul on juba 5 MailPlus-i litsentsi tasuta. Ülejäänud tuleb juurde osta, kui kasutajaid või e-postkaste on rohkem. Osta saab kas 5 või 20 litsentsiga paki üheaastase kehtivusajaga. MailPlus-i kasutajatugi on kõigile kasutajatele tasuta.
Veebiklient ning Androidi ja iOS-i rakendused on samuti tasuta koos uuendustega.
Kui kehtivate litsentside arv on väiksem, kui kasutatavate meilipostkastide arv, siis MailPlus Serveri osa funktsioone peatatakse, näiteks täistekstiotsing või SMTP server võivad lõpetada töö.